Samsung Galaxy S4 Kamera Özellikleri

HABERLER, MOBİL, SAMSUNG

 

 

 

 

 

 

 

 

2013 yılı Blackberry Z10, Sony Xperia Z ve HTC One gibi akıllı telefonların çıkış yılı oldu ama Samsung Galaxy S4 piyasaya sürülmesi en çok beklenen akıllı telefonlardan biri. 5 inç (12.7cm) Full HD Super-AMOLED ekranı, 441ppi piksel yoğunluğu, Android 4.1 işletim sistemi, 1.6GHz Exynos 5 Octa(5 çekirdekli) işlemcisi (Amerika dahil bazı ülkelerde dört çekirdekli işlemcisi var) ve 2GB RAM ile Galaxy S4 etkileyici özelliklerini ortaya koyuyor. Kamera özellikleri de gerçekten etkileyici: Arkadan aydınlatmalı 13 megapiksel CMOS sensör ve hızlı F2.0 objektife sahip.

Samsung yazılımcıları etkileyici donanım özelliklerine yazılımlarıyla bir takım güzel özellikler eklemeyi de unutmamışlar. Şimdi bu özelliklerden bir kısmının ne olduğuna bir bakalım.

 

 

 

 

 

 

 

 

Aşağıda incelediğimiz özelliklerin bir çoğu kamera ekranındaki “Mode” düğmesine basarak ulaşabiliyorsunuz.

Drama Modu

Bu özellik ilginç fotoğraflar çekmenizi sağlayabilir. Özellikle hareketli spor sahnelerinde ya da etrafta koşup oynarken güzel çekimler yapabilirsiniz. Bu modda S4, 5 saniye boyunca sürekli olarak kareler çekiyor, hareketli nesneyi algılıyor ve arka planı sabit tutarak hareketli nesnenin fotoğraflarını birleştiriyor.

Tatmin olabilceğimiz bir fotoğraf almak için bir kaç deneme yapmamız gerekti. Bu özellik hareket eden nesne küçükse ya da hızlı hareket ediyorsa kareleri birleştirmekte güçlük çekebiliyor. Eğer nesne ideal büyüklükte ve hızdaysa sonuçlar gayet başarılı. Çekilen karalerin hangisinin kullanılacağına son fotoğraf yaratılmadan karar verme hakkına sahipsiniz. Dikkat etmeniz gereken aşağıdaki örnekte de olduğu gibi çok fazla kare seçmeniz bazı uzuvların silinmesine neden olabilir.

Hareketli Fotoğraf (Animated GIF)

Hareketli GIF format uzun zamandır internette mevcut ama son zamanlarda tekrar geri dönmeye başladı. Bu ilginç hareketli fotoğraflar gün geçtikçe popülaritelerini arttırıyorlar. Samsung da bu modaya uyarak S4 e hareketli GIF oluşturma özelliğini eklemiş.

8 saniyelik videonuzu kaydettikten sonra hareket edecek ve sabit kalacak nesneleri seçiyorsunuz. Bunun yanında kayıdınızı kesebilir ve hareketin yönünü ileri ya da geri olarak seçebilirizsiniz ya da sürekli hareket ettirebilirsiniz. Aşağıda hareketli ve üzerinde oynanmamış bir GIF görebilirsiniz. Fotoğrafın boyutu 800×450 piksel büyüklüğü ise 4 ila 30 MB arasında değişebiliyor.

Aşağıdaki örnekte fotoğrafın bir kısmını dondurduk. Video çekildikten sonra istediğiniz bölümü seçip, hareketli ya da sabit olmasını sağlayabilirsiniz.

Sonuçlar pek etkileyici değil. Bu fonksiyon sadece seçilen alanı hareket ettiriyor. Tabi buna kamera sallantısı da dahil. Üçüncül uygulamalar bunda daha başarılı olabiliyor ve sadece hareket eden nesneleri seçin arka planı sabit bırakabiliyor.

Silici (Eraser)

Silici modu ard arda bir kaç fotoğraf çekerek yapılıyor. Fotoğraflar çekildikten sonra hareket eden nesneleri algılanıyor. Daha sonra bu hareket eden nesneleri seçerek isterseniz sonuç fotoğrafta gösterilmesini, isterseniz silnmesini isteyebiliyorsunuz.

Bu fonskiyon testlerimizde gayet başarılı oldu. Sahne genelde herkesin başına gelen bir sahne. Fotoğraf çektirirken önünüzde geçen biri fotoğrafı güzelliğini bozuyor. Eminim bir çoğumuz “nereden çıktı bu adam şimdi” demişizdir. Bu fonksiyon bu tip durumlar için çok ideal bir uygulama

 Çift Çekim (Dual shot)

Samsung Galaxy S4 bildiğimiz kadarıyla ön ve arka kameralarından aynı anda kayıt yapabilen ilk akıllı telefon. Bu fonksiyon S4’ ün en ilginç özelliklerinden biri. Dual mode fonksiyonu ile her iki kameradan aynı anda fotoğraf çekip fotoğraf içinde fotoğraf yaratabiliyorsunuz. Ayrıca çektiğiniz fotoğraflara kurulu çerçevelerden birini atayabiliyorsunuz. Aşağıdaki örnekte çerçeve seçeneklerini görebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Panorama Modu

Panaroma modu ve uygulamaları yeni değil. Galaxy S4’ ün panorama modundaki fark ise panorama fotoğrafın büyüklüğü. Yatay olarak çekilen panoramanın boyutu yaklaşık 22,000 piksel genişliğinde, 1,600 piksel yüksekliğinde. Karşılaştırırsak, Galaxy S3 ün panorama fotoğrafları ise sadece 6,000 piksel genişliğinde.

Fotoğrafları birleştirme ve poz ayarları de gayet başarılı. Güzel bir panorama yakalayabilirseniz büyük ebatlarda basabiliyorsunuz.

Bu panorama yatay pozisyonda çekildi ve boyutu 22,096×1568 piksel.

 

 

 

 

Bu panorama dikey olarak çekildi ve boyutu: 19,552×2976 piksel.

Fotoğraf ve Ses (Sound & Shot)

Bu fonskiyonun kullanım amacını anlamakta güçlük çektik. Fonskiyon, fotoğrafı çektikten sonra 9 saniyeye kadar sadece ses kaydedebiliyor. Sorun olan, bu çekimler sadece S4 te görüntülenip dinlenebiliyor. Fotoğraf JPEG formatında kaydediliyor ama ses dosyası S4’ ün formatında kalıyor ve muhtemelen paylaşılamılıyor.

Araştırmalarımıza göre fonksiyonun amacı fotoğrafı çektikten hemen sonra fotoğraf hakkında bilgi vermek olabilir. Nerede ve ne zaman gibi bilgileri kaydetmek için. Ses kaydı standart fomat olmadığı için pek popüler olacağını düşünmüyoruz.

Video ve Fotoğraf Örnekleri

Parlak Ortamda Standart Video Modu

Bu video Samsung Galaxy S4’ ün 1080p 30fps standart modunda çekildi.

 

Düşük Işıklı Ortamda Standart Video Modu

Bu video 1080p de, iç mekanda ve düşük ışıkta çekildi.

Ağır Çekim Video Modu

Samsung Galaxy S4 800×450 piksel boyutunda ½, ¼ ve 1/8 hızlarında ağır çekim video çekebiliyor. Aşağıdaki video 1/8 hızda çekildi.

Hızlı Çekim Video Modu

Hızlı çekim 1080p modunda ve 2x, 4x ve 8x hızlarında yapılabiliyor. Aşağıdaki video 2x hızında çekildi.

Fotoğraf örnekleri

Leave a Reply